www.pepeljuga21veka.org.rs-Čarolija - Pepeljuga 21. Veka i Prijatelji

Ако је ово Ваша прва посета, обавезно погледајте Често Постављана Питања кликом на линк ЧПП. Да би сте постављали или одговарали на теме морате бити регистровани, односно пријављени. Кликните на линк Региструј се за наставак.

Владика Николај Велимировић

Уредник: zoxyf

Marija
Поруке: 517
Придружен: 16 Нов 2009, 21:43
Контакт:

Re: Владика Николај Велимировић

Непрочитана порукаод Marija » 26 Авг 2012, 19:04

ШТА ДА РАДИМО ДА НАМ БУДЕ БОЉЕ
Да би били срећнији него што сте, држите се ових правила:
-мислите о Богу бар колико мислите о људима,
-бојте се Бога бар колико се бојите људи,
-поштујте Бога бар колико поштујете људе,
-молите се Богу бар колико се молите људима,
-надајте се у Бога бар колико се надате у људе,
-иштите помоћ од Бога бар колико иштете од људи,
-вршите закон Божји бар колико вршите закон људски,
-благодарите Богу бар колико благодарите људима,
-славите Бога бар колико славите људе!
Свет владика Николај Велимировић

Marija
Контакт:

Непрочитана порукаод Marija » 26 Авг 2012, 19:06

ЗНАЦИ СНАГЕ НАШЕ ВЕРЕ

ВЕРА У БОГА знак је снаге, духовне, интелектуалне и моралне; вера у Бога знак је снаге а не слабости. Безверје је знак слабости.

ПОКАЈАЊЕ је знак снаге а не слабости. Јер се покајањем човек обнавља и препорађа те тиме постаје снажнији. Непокајаност је знак слабости, и води трулежи, као све што се не обнавља.

МОЛИТВА је знак снаге а не слабости. Вера без молитве је као телефон у кући, без жице, без везе, и без разговора. Молити се само људима, а не молити се Богу знак је слабости.

МИЛОСРЂЕ је знак снаге а не слабости. Милосрђе уноси у душу милосрдног светлост, радост и спокојство. Иза милосардног стоји Бог, неисцрпан поверилац. Немилосрђе је знак слабости, и раслабљава човеку тело и душу немиром и страхом.

СЛОГА У ДОБРУ знак је снаге. Неслола у добру као и слога у злу, знак је слабости.

ПОСМАТРАЊЕ СВЕТА, живота и свих догађаја у светлости Божијег промисла, знак је снаге. А посматрати све то у мраку случајности знак је слабости и одводи лудилу.

ПОСТ је знак снаге а не слабости. Пост је увод у сва светла јунаштва. Страх од поста или избегавање поста је знак слабости.

РОДОЉУБЉЕ је знак снаге а не слабости. Неродољубље је нешто неприродно и лажно; извраћеност ума и срца, као и безверство. Неродољубље је знак слабости.

СЛАВЉЕЊЕ СВЕТАЦА БОЖЈИХ знак је снаге, јер то је слављење најславнијих. Неслављење светаца Божјих знак је слабости, јер се замењује слављењем неславних и слабих пред лицем Божјим.

ПРИЧЕШЋИВАЊЕ Христом знак је снаге а не слабости. Јер ко се сједињује са Најснажнијим, свакако биће снажнији. Непричешћивање Христом знак је слабости, јер одводи човека у друге ниже везе и савезе, који га чине слабијим.

Ово је одговор наш онима, који по незнању или злби говоре да Хришћанство а нарочито Богомољство, означава слабост.

Кад се овако може говорити о сировом дрвету, како ли ће тек о сувом?

Marija
Контакт:

Непрочитана порукаод Marija » 22 Феб 2013, 15:56

Младоме учитељу који пита:

ИМА ЛИ ДАНАС ПРАВИХ ХРИШЋАНА?

Има их, има пуно. Да их нема, сунце би се јарко угасило. Јер нашто би тако скупоцено кандило светлило једном зверињаку?
Требало би мени много хартије да испишем дивне примере правих хришћана, које сам само ја срео у животу. И теби много времена да читаш и душу своју наслађаваш. За сад огледај себе у овом једном примеру.
Били смо прошлог лета у Мачви. На једној малој станици чекали смо воз. Ја смотрих једну старицу сељанку покрај шина. Увело старачко лице, но обасјано оном чудном тајанственом светлошћу, која се често запажа на лицима духовних људи. Упитах је:
- Кога чекаш, сестро?
- Пааа, кога ми Господ пошље, рече она.
Из даљег разговора сазнадосмо ово: сваки дан она долази на станицу да види да ли ће бити неки сиромашни путник који би потребовао хлеба и конака. Па кад се такав деси, она би га примила радосно као од Господа послата. И водила би га својој кући, која је ту на један километар даљине.
Још разумесмо из разговора, да она чита Свето Писмо, и одлази у цркву на службе, и пости, и држи сав закон Божији. Њени суседи после нам рекоше, да је та жена права светица.
На крају ја покушах да похвалим њено јеванђелско гостољубље. Но пре него ја доврших она уздахну и рече:
- Зар нисмо ми Његови гости сваки дан, целога живота? И сузе јој се засијаше у очима.
О милостива и слатка душо народна! Мој млади пријатељу, ако се зовеш учитељем народним, можеш се често и постидети, но ако се зовеш учеником народним, нећеш се постидети никада.
Света милост Божија нека те обасја.

Marija
Контакт:

Непрочитана порукаод Marija » 22 Феб 2013, 16:07

О “ВЕРСКОМ ЛУДИЛУ“

У једном шумадијском селу, појавила се једног дана непозната девојчица од својих непуних петнаест година. Обучена у сељачко одело, боса, са једном корпицом са својим ручним радом, крстом и јеванђељем. Почела је да говори народу о Богу, о Његовој бескрајној доброти и људској грешности. Позивала је народ на покајање. Плакала је, и народ је плакао око ње. Није врачала, није гатала, и за своју проповед није тражила никакву награду. У томе селу нашао се неко, ко је рекао за њу, да је луда. Да ли је тај први неко, био месни свештеник, не знам, но утврдило се, да је и свештеник био тог мишљења. Крај овога догађаја било је то, да је жандарм спровео девојчицу у београдску болницу за умоболне.

Прошло је петнаест дана. Провиђење будно бди над праведницима. Један честити београђанин, пробуђен Духом Божјим, сазна за овај случај, одмах оде у болницу, распита се за девојчицу, разговори са њом и нађе, да је потпуно паметна и нормална. Замоли лекаре, да је поново прегледају. Лекари је поново прегледају и пусте из болнице истог дана, давши јој уверење, да је душевно потпуно здрава и да је телесно virgo intacta. Дакле, савршено здраво, нормално и чедно створење.

Сазнавши за све ово, ја сам замолио неке београдске богомољце, да дођу са том девојчицом код мене. И они су је довели. Кад је ушла у моју собу, она је отишла прво пред икону, и ту је гласно очитала на српском језику: Оче наш, Богородице Дјево, и Верују.

Неписмена. Име јој је Јања. Питао сам је: Шта имаш везано у тој марами? То је моје оружје – вели. Одви мараму и показа Јеванђеље и крст. Па ко ти чита, кад си неписмена? – упитах је. Читају ми добри људи, а Отац мој небески, додаје ми.

Прочитао сам све њене исправе, прочитао и отпуст из болнице, питао је о њој самој подуже, о њеном раду и њеној проповеди. На сва моја питања она је одговарала брзо и радосно. Све што она каже било је ново и свеже као планинска роса. Одвело би ме далеко, кад бих изнео цео мој разговор са њом. Да изнесем само један део њене проповеди народу. Кад сам је замолио, да понови једну своју проповед, коју обично држи народу, она устаде, прекрсти се, очита неколике молитве, прекрсти руке на прсима и отпоче. Причала је нејпре, како је двапут обамирала, премда никад није била болесна, како је у том стању обамрлости видела небо и ад, како ју је Богородица једном у сну научила, како да се моли Богу, и тако даље. А други део њене проповеди, била је опомена народу. И тај део гласи овако:

„Како ће нам добро бити, брале, кад ти сваки дан хулиш на Бога и на светиње Божије? Бог је милостив и даје ти хлеб, а ти се на Њега бацаш каменом. Немој тако, брале, немој тако, него свежи свој језик и не пуштај га на службу ђаволу. Употреби језик свој на славу Бога. Покај се, брале, покај се из корена душе, и реци: алилуја, алилуја, Господе помилуј.

Како ће нам добро бити, селе, кад ти убијаш живот у утроби својој? Бог те удостојио, да носиш живот Његов у утроби својој, а ти га убијаш. Како ће нам онда, селе киша пасти и пшеница родити? Немој тако, селе, немој тако, него клекни и захвали Богу , што те је удостојио, да носиш Његов живот у свом телу. Покај се, селе, за грех, који си досад чинила. Покај се и запевај Богу: алилуја, алилуја, Господи помилуј.

Како можемо, брале, зло радити и добру се надати? Не знаш ли, брале, кад крадеш, Бог је сведок, кад убијаш, Бог је сведок, кад опадаш, Бог је сведок. Не знаш ли, брале, да ће Бог кад тад објавити своју сведоџбу? Брале мој, добро ради, па се добру надај. Пости посте, моли се Богу, и дели милостињу, а све певај: алилуја, алилуја, Господи помилуј.

Зло ће велико доћи на овај народ, брале, ако се брзо народ не покаје и не врати Богу. Мили Свети Сава ми је тако казао. Зло ће, вели, велико доћи на овај народ, и близу је, сасвим близу, ако се народ не покаје и не врати Богу. Неки црни душмани навалиће на ову земљу, брале, и биће веће сече него икада. Мили Свети Сава ће то одвратити, брале, ако се народ брзо покаје, часним крстом часно прекрсти и светом водицом и мирисним босиљком покропи. Зато нека се народ покаје и запева: алилуја, алилуја, Господи помилуј.

Помили се, брале, јутром и вечером Пресветој Тројици и Пресветој и Предивној Богородици, па ће ти родити пшеница белица, и винова лозица. Али у стени, брале, језик од псовке и хуле на Бога и Божије светиње. Помоли се, селе, Светој Петки великомученици и Светој Недељи сјајнијој од сунца, па ће ти се родити чедо нерођено, а порасти чедо рођено. Само остави се, селе, великога греха. Него се само моли и певај: алилуја, алилуја, Господи помилуј. Амин, Амин, Амин.

* * *

Ето, тако проповеда девојчица у петнаест година, неписмена Јања. Њене речи, рекао би, најпре се окупају у сузама, па онда теку на језик. Зато, када она проповеда, и она плаче и народ плаче око ње. А од суза, господо, нема јаче омилитике. Да ли сте икада у животу чули тако просту, тако ритмичну и тако дирљиву проповед? То је проповед једног невиног, неуког и неписменог детета, које су одрасли и зрели људи, силом власти, и у име реда и мира, отерали у лудницу. И нехотице да понови човек Спаситељеве речи: Хвала, Ти, Оче, Господе неба и земље, што си ово сакрио од премудрих и разумних, а открио младенцима. /Мат. 11, 25/

И ово су људи назвали “верским лудилом“! И ово је чак и један проповедник вере означио као “верско лудило“! заиста су лажни појмови овога света напунили и мозак многих свештеника, те не суде духовно но телесно /Јов. 8, 15/

Онима, за које су наши богомољци још увек једна необјашњива загонетка, ја бих се усудио рећи: Не судите, господо, пре него добро промерите и не испитате. Мерило за ово мерење и испитивање јесте Свето Писмо и Животи Светитеља. Погрешићете, ако будете мерили и ценили по лажним и злобним формулама света. Знајте, да од хиљаду примера такозваног “верског лудила“, једва један случај да је истинит. Зато не гоните у лудницу оне, који вам по својој вери и чистоти могу бити судије у оба света.

Извор: Сабрана дела Св. Владике Николаја, књига Х

Marija
Контакт:

Непрочитана порукаод Marija » 24 Феб 2013, 02:04

ЈЕДНОМ ПАТРИОТИ КОЈИ КАЖЕ:ДОВОЉНО ЈЕ БИТИ ДОБАР СРБИН А ВЕРА ЈЕ СПОРЕДНО

И ја кажем:довољно је бити добар Србин,али по угледу на најбоље и најславније Србе,који су се јавили на изложби људи у овоме свету за минулих хиљаду година.Но не смем да кажем као ти:ВЕРА ЈЕ СПОРЕДНО!Јер би ме сви ови Срби утерали у лаж.

Добар си Србин ако имаш СЛАТКУ ДУШУ краља Владимира,ИЗДРЖЉИВОСТ Немањину,ХРИСТОЉУБЉЕ Савино,РЕВНОВАЊЕ Милутиново,КРОТОСТ- Дечанскога,СМЕРНОСТ-Урошеву,ПОЖРТВОВАЊЕ-Лазарево,ВИТЕШТВО-Страхињино,ПРАВДОЉУБЉЕ-Марко-во,СРЦЕ-Југовића мајке,ПОУЗДАЊЕ-Миличино,БЛАГОСТ-Јевроси-мину,МИЛОСТ-Косовке девојке,ТРПЕЉИВОСТ-поробљеног роба ,
ВИДОВИТОСТ-слепих гуслара,МУДРОСТ-Српских попова и калуђера,
СТИДЉИВОСТ-народних девојака,НАДАХНУЋЕ-народних певача,
ДАРОВИТОСТ-народних занатлија,ОТМЕНОСТ-народних ткаља и ве-зиља,ЈАСНОЋУ-народних пословичара,УМЕРЕНОСТ И ОДМЕРЕН-ОСТ-Српских сељака,СЈАЈ КРСНЕ СЛАВЕ-свих крштених Срба.
Но није ли све ово од вере?Ваистину,и основа и потка свему набројаном јесте вера Христова.Ако ли ти немаш у себи ниједну од побројаних врлина славних ти предака а ипак се називаш Србином,онда си само једна чувена фирма на празном дућану.А то,мислим,не желимо ни ја теби ни ти себи.
Рећи некоме:буди добар Србин а вера је споредно,исто је што и рећи једној овци:буди ти само угојена а паша је споредно!
Неможе нико бити добар Србин а да пре свега није добар човек.У свету пак нити је било нити има икакве силе,која може човека учинити савршено добрим,осим силе вере Христове.
Немој,дакле,желети Српство без садржине.
Не био ти човек без памети путовођ ни Србин без вере ортак.
То ти желим и поздрављам.

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ВЕЛИМИРОВИЋ

Marija
Контакт:

Непрочитана порукаод Marija » 18 Мар 2013, 12:41

"Kada dođu političari među vas da traze glasove oni vam obećavaju sve ,a kad ga dobiju onda kazu :seljak je glup,seljak je nečist.A ja vam kažem da je seljak "neopran i neošišan"ravan carevima i kraljevima Nemanjića,jer su i jedni i drugi zidali velelepne hramove i manastire Bogu i narodu.I mnoge nepismene glave dostojno su nosile carske krune.I Karađorđe i Miloš i Toma Vučić Perišić nosili su krune i vojvodka zvanja,i kao političari nisu se slagali,ali su sva trojica crkve podizali i manastire obnavljali .Zato kad političari zatraže vaše poverenje prethodno ih upitajte:da li veruju u Boga,da li slave slavu,da li poštuju narodne običaje i da li veruju u Srašni Sud.Ako vam veru svoju pokažu delima,postom i molitvom,primite ih i saslušajte."

Marija
Контакт:

Непрочитана порукаод Marija » 29 Мар 2013, 13:37

Чувај себе од греха, и не буди повод туђем греху. Нећеш се спасти, ако сам себе спасаваш док други због тебе падају у пропаст.

Свети владика Николај

Marija
Контакт:

Непрочитана порукаод Marija » 29 Мар 2013, 13:45

Материнску љубав на земљи, од кад земља постоји, надмашио је само Господ Исус Христос Својом љубављу према роду људском. Његово стрпљење ишло је до страшних мука на крсту; Његово праштање изливало се из срца и уста Његових чак и са самога Крста; Његова радост према покајаним била је једина радост, која је озаривала мученичку Му душу кроз цео живот на земљи.

Само љубав божанска надмаша љубав материнску.

Само нас Бог воли више него мајка; само Он више има стрпљења према, нама, него мајка; само нам Он прашта више него мајка, и само се Он радује нашој поправци више него мајка.

Св. владика Николај Велимировић

http://nbf.pl‎

Повратак на “Веронаука”

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 15 госта